חדשות רצות
   
 
 
מדריך - העלאת תמונות
העלאת תמונות לאתר (חברים בלבד) היא פעולה פשוטה. יש צורך לשים לב לשלבים הבאים:
  1. לחץ על "להתחברות" (מימין)
  2. הקלד שם וסיסמה וכנס לאתר (אם הצלחת, המילה "להתחברות" תשתנה ל"התנתק")
  3. לחץ על העלאת תמונה" (מימין)
  4. לחץ על כפתור "הוסף תמונות לתיקיה"
  5. יפתח חלון ובו אפשרות להעלות בו-זמנית כמה תמונות. עבור כל אחת מהן לחץ על browse (בעברית: עיין) ומצא את הקובץ במחשב שלך. אם הוא גדול מ-200KB, דלג על רשימה זו וקרא למטה כיצד להקטינו.
  6. לחץ על "העלה לשרת"
  7. סגור את החלון (זה שבראשו שם התיקיה שלך)
  8. לחץ על "הצג תוכן התיקיה"
  9. כתוב כמה מילים מתחת לתמונה שהוספת
  10. לחץ על "עדכן" ואז על "התנתק" (מימין).
 
מדריך מתומצת להקטנת קבצי תמונה

 קובץ תמונה רב משקל מלמד במקרים רבים על איכות התמונה אך במקרה של אינטרנט, רוב הגודל הוא בד"כ מיותר. להלן מדריך קצר לכיווץ, ללא השקעה כספית בתוכנות. לעבודה!

 

א. כיצד לדעת מה גודלו של קובץ?

מצא את הקובץ בשולחן העבודה, או בסייר או בכל מקום אחר במחשב והקלק עליו עם הכפתור הימני של העכבר (על האייקון, בלי לפתוח את הקובץ!). בחר ב"תכונות" (properties) ובדוק את הנתונים. שים לב אם למספר מתלווה byte (בית), KB (קילו בית, או אלף בתים), MB (מגה בית, או מליון בתים) ובמקרים לא רבים אפילו  GB (ג'יגה-בית או אלף מליון בתים). לאלבומי האגודה ניתן להעלות תמונות שגודל כל אחת מהן עד 200 KB. האיכות עדיין תהיה סבירה בהחלט.
 
                                   
ב. מקורות וטיפול בגרפיקה (שרטוטים, ציורים וצילומים) – אציג ראשית כמה מקורות שונים ואחר-כך כיצד מטפלים בכל אחד מהן:

 1. תמונות שהורדו מהאינטרנט – אלו בד"כ די קטנות, משום שרוב האתרים מקפידים על כך. אם יש כוונה לשלב תמונה במצגת פאוור-פוינט, רצוי לשמור אותה ראשית על המחשב. תמונות שנשמרו מהאינטרנט ישירות לתוך קובץ פאוור-פוינט מהוות את הסיבה הנפוצה ביותר לקבצי פאוור-פוינט מנופחים.

 2. סריקה –מי שאין לו מצלמה דיגטלית עלול למצוא את עצמו סורק צילומים (אגב, מצלמה דיגטלית פשוטה היא השקעה כדאית בעלות נמוכה ממה שאתה חושב). כל סורק מגיע יחד עם תוכנה ייחודית משלו. כל תוכנה מאפשרת שמירה בפורמט אחד לפחות. אם הסריקה מיועדת לצרכי אירכוב, בחר באיכות גבוהה. אם מדובר בסריקה רק לשם העלאה לאתר, בחר בפורמט בעל יכולת כיווץ (ראה Jpeg או Jpg). הפורמטים המקובלים ביותר הם הבאים:

o       BMP בד"כ קובץ גדול (לא דחוס)

o       TIFF פורמט משוכלל המאפשר דחיסה (הקטנה משמעותית של התמונה על-ידי שמירה סלקטיבית של נקודות הצבע אשר מרכיבות אותה). פופולרי בתוכנות סריקה רבות. בשימוש גם במקינטוש.

o       Jpeg – פורמט פופולרי מאד אשר מאפשר דחיסה ביעילות אך תוך איבוד מסויים של מידע (פגיעה באיכות). בתוכנות רבות, אם בחרת בפורמט זה יתאפשר לך בשלב הבא  גם לבחור את רמת הדחיסה הרצויה לך והערכה מה יהיה גודל הקובץ בהתאם.

o       GIF – שומר רק עד 256 צבעים שונים. יעיל בתמונה עם ניגודים, כגון טקסט, שרטוט או לוגו. דוחס ללא איבוד מידע.

o       PNG – כמו הקודם אך תומך בצבעים רבים. בד"כ יוצר קבצים גדולים יותר.

 3. מצלמה דיגיטלית – גודלן של תמונות שהורדו מזכרון של מצלמה מוכתב עוד טרם יצירתם על-פי הגדרות המצלמה. תמונות אלו יכולות להיות בנות כמה KB או בנות כמה MB. לכן, אם אתה מצלם תמונות רק בשביל להעלותן לאתר, שנה את הגדרות הצילום כך שתתקבלנה תמונות קטנות ככל הניתן. בכל מקרה, לאחר העברת התמונות למחשב (באמצעות כבל מתאים), ניתן להקטינן עוד יותר. כל תוכנה גרפית תתאים לכך, אפילו תוכנת Paint  (צייר) אשר כלולה בחלונות. פתח את התוכנה, בחר את הקובץ ופתח אותו, ולסיום שמור אותו בפורמט Jpeg. כל תוכנה אחרת תתאים גם כן.

הדרך היעילה ביותר להקטין מספר תמונות בו-זמנית הינה באמצעות התוכנה החינמית של מיקרוסופט המכונה  resizer. גלשו לאתר החברה ובחלון החיפוש רשמו Power Toys. באחד הקישורים שיתקבלו (עבור XP זהו http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx) תתקבל רשימת תוכנות שימושיות. הורידו את Image Resizer  (קישור בצד העמוד). אח"כ לכו לתיקיה שבה התמונות, סמנו את כל התמונות אותן יש להקטין (כדי לסמן כמה תמונות בבת אחת, לחץ בלי לעזוב על המקש Ctrl ובאותו זמן הקלק עם העכבר על כל תמונה שתרצה. כל עוד הלחצן לחוץ, אפשר גם להוריד מהרשימה תמונות) ולחצו קליק ימני. בחרו ב-Resize pictures. בחרו ב-Large (המלצה שלי) וב-advanced בחרו האם התמונה המוקטנת תחליף את המקורית או תתווסף אליה (קובץ חדש יווצר במחשב ואילו הישן גם יישמר).

מקווה שהיה לעזר,

נועם זקס

מנהל האתר 2009-10